top of page

Ile czasu potrzeba aby nauczyć się języka obcego od podstaw?

Wiele osób zastanawia się w ile czasu można od podstaw nauczyć się angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego lub innego języka obcego. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ponieważ zależy to od kilku niezależnych od siebie czynników takich jak trudność danego języka, ilość czasu poświęconego nauce, zaangażowanie ucznia czy metoda nauki. Mówi się, że aby opanować jakąś nową umiejętność do perfekcji potrzeba około 10 000 godzin ćwiczeń. Dobrą wiadomością dla kogoś kto właśnie zaczyna swoją naukę języka obcego jest fakt, iż aby poprawnie i w miarę płynnie komunikować się w obcym języku wcale nie trzeba go opanowywać do perfekcji, w zupełności wystarczy poziom językowy B2 czyli zaczynając od poziomu A0 będzie to czwarty poziom językowy. Szacuje się, że średnio na jeden poziom językowy potrzebne jest 200 godin lekcyjnych zatem na ukończenie czterech poziomów by osiągnąć pułap B2+ potrzeba w sumie około 800 godzin. :) Przyjrzyjmy się zatem bliżej czynnikom które warunkują poznanie języka do mocnego poziomu B2.

Podział języków ze względu na poziom trudności jest dość subiektywny, ponieważ wiele czynników wpływa na to, jak łatwo lub trudno jest nauczyć się danego języka. Niemniej jednak, istnieją pewne ogólne kategorie, które opisują poziomy trudności języków.

 • Języki łatwe - należą do nich języki, które są podobne do twojego języka ojczystego. Przykłady to: angielski, hiszpański, portugalski, włoski, francuski i niemiecki.

 • Języki średnio trudne - należą do nich języki, które są bardziej różne od twojego języka ojczystego, ale nadal mają podobieństwa. Przykłady to: japoński, chiński, arabski, rosyjski i turecki.

 • Języki trudne - należą do nich języki, które są znacznie różne od twojego języka ojczystego i nie mają podobieństw. Przykłady to: węgierski, fiński, koreański, perski i islandzki.

Częstotliwość nauki języka obcego ma bardzo duży wpływ na tempo nauki. Regularna i częsta nauka pozwala na lepsze zapamiętanie materiału oraz na rozwijanie umiejętności językowych w sposób bardziej skuteczny niż w przypadku sporadycznego uczenia się.

Regularność i częstotliwość nauki pozwalają na utrzymywanie stałego kontaktu z językiem i umożliwiają rozwijanie umiejętności językowych w sposób naturalny. Częste ćwiczenie pozwala na utrwalanie słownictwa i gramatyki, a także na poprawę umiejętności słuchania, mówienia, czytania i pisania.

Jednocześnie, brak regularności w nauce języka obcego może prowadzić do zapomnienia już zdobytej wiedzy i umiejętności. Dlatego też, regularna i częsta nauka jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu w nauce języka obcego.

Istnieje wiele różnych metod nauki języków obcych, które mają wpływ na tempo nauki. Oto kilka przykładów:

 • Intensywna nauka w grupie: W grupie uczniów, którzy intensywnie uczą się języka, może być łatwiej utrzymać tempo nauki i utrzymać motywację do nauki. Jednocześnie grupa może zapewnić wymianę doświadczeń i korzystanie z wiedzy innych osób.

 • Nauka indywidualna: Nauka języka w indywidualnym trybie może pozwolić na bardziej skoncentrowane podejście do nauki, a także na personalizację programu nauczania do indywidualnych potrzeb i stylu nauki ucznia.

 • Metoda immersji: Metoda immersji polega na zanurzeniu się w języku, np. poprzez podróżowanie do kraju, w którym język jest mówiony, lub poprzez korzystanie z różnych zasobów językowych (np. książki, filmy) w języku docelowym. Ta metoda może przyspieszyć tempo nauki poprzez wymuszenie ciągłego kontaktu z językiem i zmuszenie do szybszego przyswajania słownictwa i gramatyki.

 • Metoda gramatyki i nauki słownictwa: Ta tradycyjna metoda polega na nauce gramatyki i słownictwa poprzez powtarzanie i ćwiczenia. Ta metoda może być skuteczna w nauce podstawowych struktur językowych, ale może być mniej skuteczna w nauce komunikacji w języku.

 • Metoda rozmów w języku: Ta metoda polega na rozmowie z osobami, które posługują się językiem docelowym. Ta metoda może pomóc w nauce mówienia i słuchania, ale może być mniej skuteczna w nauce pisania i czytania.

Różne metody nauki języków mają różny wpływ na tempo nauki. Najskuteczniejsze metody często łączą elementy różnych metod, takich jak intensywna nauka w gr


upie, metoda immersji i rozmów w języku. Kluczem do osiągnięcia sukcesu w nauce języków jest znalezienie metody, która najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i stylowi nauki. Poziom zaangażowania jest jednym z kluczowych czynników wpływających na tempo nauki języka obcego. Osoby, które poświęcają dużo czasu i wysiłku na naukę języka, zazwyczaj osiągają lepsze wyniki w krótszym czasie. Jednakże, tempo nauki języka obcego może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak:

 • Poziom zaawansowania: Osoby, które dopiero zaczynają naukę języka obcego, zwykle potrzebują więcej czasu, aby zrozumieć podstawowe koncepty i zacząć mówić płynnie. Natomiast osoby, które już posiadają pewien poziom zaawansowania, mogą uczyć się szybciej, ponieważ mogą skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności.

 • Częstotliwość nauki: Częstsze zajęcia i regularne praktykowanie języka obcego zwykle prowadzą do szybszego postępu. Osoby, które uczą się języka obcego kilka razy w tygodniu, osiągają lepsze wyniki niż osoby, które uczą się raz w tygodniu.

 • Motywacja: Motywacja odgrywa ważną rolę w tempo nauki języka obcego. Osoby, które są zmotywowane do nauki i chcą osiągnąć swoje cele językowe, często uczą się szybciej niż te, które nie są zmotywowane.

 • Metoda nauki: Metoda nauki również wpływa na tempo nauki języka obcego. Osoby, które korzystają z różnych metod nauki, takich jak słuchanie podcastów, oglądanie filmów z napisami, czy też korzystanie z aplikacji do nauki języków, często uczą się szybciej.

Podsumowując, poziom zaangażowania jest jednym z ważnych czynników wpływających na tempo nauki języka obcego, ale wiele innych czynników również ma znaczenie. Warto znaleźć sposób na motywowanie się do nauki języka obcego i wybierać metody nauki, które działają dla nas najlepiej.

2 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page