top of page

Jak przygotować się do pisemnej części matury z francuskiego? 📝🇫🇷

Cześć wszystkim!


Zdjęcie przedstawiające ucznia pilnie uczącego się do egzaminu maturalnego z języka francuskiego, otoczonego książkami i notatkami, z kubkiem kawy obok, w cichym i dobrze oświetlonym pokoju.

Dzisiaj chciałabym porozmawiać z Wami o jednej z najlżejszych (ale też trochę przerażających!) części matury z francuskiego - pisemnej części egzaminu. Choć może wydawać się straszna, to naprawdę nie jest taka trudna, jak się wydaje. Wystarczy tylko znać kilka trików i zasobów, aby czuć się pewnie.


  1. Praktyka, praktyka, praktyka 🖋️Nie ma nic lepszego niż regularne pisanie. Zamiast ćwiczyć tylko na papierze, dlaczego nie rozpocząć wymiany wiadomości z przyjaciółmi po francusku na platformach społecznościowych? Można też znaleźć francuskojęzyczne blogi do czytania, co pomaga w nauce nowego słownictwa i stylu.

  2. Kreowanie własnych tematów 💡Spróbuj wymyślać własne tematy do pisania, które mogą pojawić się na egzaminie. Ćwiczenie umiejętności generowania pomysłów i organizacji myśli podczas pisania przyda się podczas rzeczywistego egzaminu.

  3. Słownictwo na wyciągnięcie ręki 🤲Nie trzeba używać skomplikowanego słownictwa, aby zdobyć dobry wynik. Ważne jest, aby znać podstawowe zwroty i słowa związane z tematem, o którym piszesz i puścić wodze fantazji!

  4. Korzystaj z zasobów online 🌐W dzisiejszych czasach mamy ogromne szczęście, że mamy dostęp do internetu. Możesz uczyć się bez wychodzenia z domu! Skorzystaj z materiałów dostępnych online, takich jak strony internetowe z przykładami listów czy blogów po francusku. Możesz również zapisać się na lekcje online 1:1 z lektorem, który pomoże Ci doskonalić umiejętności pisania.


Lanie wody? Nie, wyobraźnia! 💧🧠


Nawet jeśli temat wydaje się obcy, możesz wykorzystać swoją wyobraźnię. Wyobraź sobie sytuację, w której masz do czynienia z tematem, który nigdy wcześniej Cię nie interesował. Na przykład, jeśli temat dotyczy ekologii, możesz rozważyć różne aspekty ochrony środowiska, np. innowacyjne projekty na rzecz recyklingu czy idee zrównoważonego rozwoju. Puść wodzę fantazji a na pewno się uda!


Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest proste podejście do tematu i zaufanie swoim zdolnościom. Nawet jeśli nie znasz dokładnie tematu, możesz stworzyć wartościową i przekonującą wypowiedź!Trzymam kciuki za Twój sukces na maturze z francuskiego! 💪🎓


Do zobaczenia na blogu!


Karolina Głuszek

Lektorka języka francuskiego Szkoła Językowa Virtua Lingua

0 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page