Jaki drugi język po angielskim wybrać?

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego to podstawa i większość młodszych i dorosłych polaków potrafi się nim posługiwać choćby na poziomie podstawowym. Jaki zatem kolejny język do nauki wybrać i czym kierować się przy wyborze?


Pierwszym kryterium przed wybraniem naszego drugiego języka może być jego użyteczność w naszym zawodzie. Jeśli na przykład większość naszych kontrahentów pochodzi z Niemiec czy Austrii to wybór języka niemieckiego będzie bardzo praktyczną decyzją. Jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie języka to dla podróżników, z kolei, będzie wielkość obszaru, na którym posługują się nasi rozmówcy, bądź ogólnie największa liczba ludzi używająca danego języka.

Zatem planując zwiedzanie Ameryki Łacińskiej w większości krajów niezbędny będzie język hiszpański a zwiedzając kraje za naszą wschodnią granicą często nie obędzie się bez podstawowej znajomości języka rosyjskiego, ponieważ w częściach oddalonych od dużych miast możemy mieć problem z porozumieniem się w języku angielskim. Jeśli natomiast zapragnęlibyśmy nauczyć się języka, którym mówi największa ilość ludności na świecie to przyjdzie nam uczyć się mandaryńskiego chińskiego. Około 918 milionów osób na świecie używa tej odmiany chińskiego jako jako swojego języka ojczystego. Jednakże ucząc się właśnie tej mowy porozumiemy się wyłącznie w kraju środka oraz sąsiadującymi z nim państwami. A może przy wyborze kierować się sercem ... lub uchem?

Wiele z osób posługujących się kilkoma obcymi językami zdecydowała się na ich naukę kierowana czystym impulsem. Czyż język włoski ze swoją melodyjnością nie jest piękny sam w sobie nawet dla osób, które znają jedynie słowo "pizza" i "ciao"? Czy piosenki śpiewane po francusku nie mają swojego wyjątkowego uroku i ogromnej dawki romantyzmu? Jednakże piękno dźwięku danego języka to rzecz jasna przede wszystkim kwestia gustu. Dla niektórych twardość języka d