top of page

Jaki drugi język po angielskim wybrać?

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego to podstawa i większość młodszych i dorosłych polaków potrafi się nim posługiwać choćby na poziomie podstawowym. Jaki zatem kolejny język do nauki wybrać i czym kierować się przy wyborze?


Pierwszym kryterium przed wybraniem naszego drugiego języka może być jego użyteczność w naszym zawodzie. Jeśli na przykład większość naszych kontrahentów pochodzi z Niemiec czy Austrii to wybór języka niemieckiego będzie bardzo praktyczną decyzją. Jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie języka to dla podróżników, z kolei, będzie wielkość obszaru, na którym posługują się nasi rozmówcy, bądź ogólnie największa liczba ludzi używająca danego języka.

Zatem planując zwiedzanie Ameryki Łacińskiej w większości krajów niezbędny będzie język hiszpański a zwiedzając kraje za naszą wschodnią granicą często nie obędzie się bez podstawowej znajomości języka rosyjskiego, ponieważ w częściach oddalonych od dużych miast możemy mieć problem z porozumieniem się w języku angielskim. Jeśli natomiast zapragnęlibyśmy nauczyć się języka, którym mówi największa ilość ludności na świecie to przyjdzie nam uczyć się mandaryńskiego chińskiego. Około 918 milionów osób na świecie używa tej odmiany chińskiego jako jako swojego języka ojczystego. Jednakże ucząc się właśnie tej mowy porozumiemy się wyłącznie w kraju środka oraz sąsiadującymi z nim państwami. A może przy wyborze kierować się sercem ... lub uchem?

Wiele z osób posługujących się kilkoma obcymi językami zdecydowała się na ich naukę kierowana czystym impulsem. Czyż język włoski ze swoją melodyjnością nie jest piękny sam w sobie nawet dla osób, które znają jedynie słowo "pizza" i "ciao"? Czy piosenki śpiewane po francusku nie mają swojego wyjątkowego uroku i ogromnej dawki romantyzmu? Jednakże piękno dźwięku danego języka to rzecz jasna przede wszystkim kwestia gustu. Dla niektórych twardość języka duńskiego czy niemieckiego jest jego atutem i nie wyobrażają sobie uczenie się innego języka obcego. Wyobraźmy sobie na przykład jak klimatycznie musi brzmieć w język niemiecki przy piwie i kiełbasce z grilla w bawarskim pubie gdzieś wysoko w górach :) Gdy wybraliśmy już swój wymarzony język pozostaje kwestia wyboru formy nauki oraz szkoły językowej. Jeśli mieszkamy w średnim lub dużym mieście możemy zapisać się na kurs stacjonarny w wieloosobowej grupie. Plusem takich zajęć jest ich cena, ponieważ dzieli się ona pomiędzy wszystkich kursantów. Dużym jednak minusem jest konieczność dojazdów do stacjonarnej szkoły oraz stosunkowo mało czasu jaki poświęca nam lektor, ponieważ musi on rozdzielić go po równo między 4 a 10 osób. Oznacza to, że nauczyciel na jednej lekcji poświęci nam jedynie średnio ok. 10 minut - to bardzo mało.

Część szkół językowych oferuje również dojazd do klienta. Jest wygodniejsza opcja i dużo bardziej skuteczna lecz znacznie droższa. Takie zajęcia językowe są indywidualne więc dużo skuteczniejsze niż lekcje w grupach wieloosobowych. Według nas najskuteczniejszą i stosunkowo najtańszą formą nauki języka obcego jest nauka online z lektorem na żywo. Są to zajęcia indywidualne lub w grupach 2-3 osobowych, nie absorbują dodatkowego czasu na przyjęcie lektora w domu (Nierzadko trzeba w pośpiechu posprzątać pokój albo zaproponować herbatę ;). Dzięki zdalnym lekcjom językowym nasz lektor online może poświęcić nam 100% czasu przeznaczonego na lekcję języka przez internet a zajęcia będą w pełni dostosowane do naszych potrzeb. Wszystko to sprawi, że szybciej zaczniemy się komunikować naszym nowym języku obcym. Mamy nadzieję, że już wiecie jakiego kolejnego języka będziecie się uczyć i jaką formę nauki wybrać. Zespół www.VirtuaLingua.pl

28 wyświetleń0 komentarzy

תגובות


bottom of page