top of page

Kursy językowe online, czyli jak zostać poliglotą bez wychodzenia z domu

Perspektywa zdalnej nauki języka obcego jeszcze kilka lat temu mogła wydawać się mało prawdopodobna lub trudna w realizacji. Trudny czas pandemii sprawił jednak, że idea pracy i edukacji przez Internet okazała się konieczna do wdrożenia, co wiązało się z wieloma obawami. Tymczasem, rozpowszechnienie nauki online okazało się rozwiązaniem nie tylko wygodnym, ale przede wszystkim – niezwykle skutecznym. Organizacja kursów językowych online pozwala przezwyciężyć bariery logistyczne oraz czasowe, które często towarzyszą zajęciom stacjonarnym. Dzięki temu każdy, kto ma dostęp do Internetu, może wziąć w nich udział. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią elastyczny tryb pracy i pragną nauczyć się języka obcego bez wychodzenia z domu. Co warto wiedzieć o zdalnych kursach językowych?

Nauka języków obcych przez Internet – fakty i mity

Mimo rosnącej popularności nauki online wciąż wielu ludzi jest sceptycznie nastawionych do tej formy. Powodem tego zjawiska są stereotypy oraz mity dotyczące zdalnego nauczania. Już na początku należy więc podkreślić, że kurs językowy online nie jest zestawem webinariów, podcastów lub filmików umieszczanych w mediach społecznościowych. Zajęcia prowadzone są przez certyfikowanych, doświadczonych lektorów. Spotkania z lektorami odbywają się w ustalonych godzinach przy użyciu różnych komunikatorów. Ilość zajęć w tygodniu, terminy oraz godziny są dostosowywane do potrzeb uczniów. Dostęp do lekcji mają wyłącznie kursanci, którzy należą do grupy lub uczestniczą w zajęciach indywidualnych. Dzięki temu forma kursu zdalnego nie odbiega od powszechnie uznawanych standardów i wymogów edukacyjnych.

Podobnie jak w przypadku stacjonarnych lekcji języka obcego przed rozpoczęciem nauki online należy wybrać konkretną formę kursu, a więc – określić główny cel. Lektorzy dysponują nowoczesnymi materiałami i narzędziami umożliwiającymi realizację programów na wielu poziomach. Podczas zajęć online kursanci nie tylko słyszą i widzą prowadzącego, ale mogą również podejmować interakcje, zadawać pytania, a nawet pracować w grupach z innymi uczestnikami. Aby ułatwić przyswojenie ważnych treści, lektor może skorzystać z interaktywnej tablicy, prezentacji multimedialnych oraz specjalnie przygotowanych ćwiczeń językowych. Dzięki tym narzędziom lekcje stają się zrozumiałe, a ponadto – ciekawe i dynamiczne.

Zalety kursów językowych online – krótki przegląd

Współczesny świat charakteryzują przede wszystkim: ograniczony czas, napięte grafiki, nakład obowiązków oraz życie w pośpiechu. W efekcie przeznaczenie kilku godzin w tygodniu na dojazd do szkoły językowej i uczestnictwo w zajęciach jest niezwykle trudne, a czasem także wyczerpujące. Z tego względu największą korzyścią płynącą z wyboru kursów językowych online jest oszczędność czasu. Możliwość uczestnictwa w zajęciach z niemal każdego miejsca stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób z ograniczonymi zasobami czasowymi. Ponadto, zdalna nauka przyczynia się do zniwelowania dyskomfortu związanego z koniecznością dojazdu do szkoły stacjonarnej.

Innym ważnym aspektem, o którym należy wspomnieć, jest efektywność kursów online. Czy zdalna nauka języka może być równie skuteczna jak tradycyjne zajęcia? To pytanie nurtuje wielu ludzi. Jednak odpowiedź jest bardzo prosta: kursy językowe online są równie efektywne jak lekcje stacjonarne. Co więcej, zajęcia przez Internet zazwyczaj prowadzone są w niewielkich grupach lub indywidualnie, dzięki czemu intensywność kursu i interakcji z lektorem zdecydowanie wzrasta.

Warto zwrócić uwagę na różnorodność metod nauczania online. Prowadzący ma do dyspozycji nie tylko prezentacje multimedialne i ćwiczenia językowe, ale może wykorzystać również interesujące filmiki, stworzyć internetowe quizy lub konkursy dla uczestników. Zdalne kursy językowe wyróżnia indywidualne podejście do kursanta. Co to oznacza w praktyce? Uczestnik zajęć ma możliwość wybrania komfortowego terminu i godziny zajęć, formy kursu, a także poziomu językowego dostosowanego do wieku oraz umiejętności.

Jak skutecznie uczyć się języka? Wskazówki dla kursantów

Przed przystąpieniem do kursu językowego warto zaplanować naukę i przyjrzeć się kilku istotnym kwestiom. Przede wszystkim, niezbędny jest sprawny sprzęt umożliwiający pełne uczestnictwo w zajęciach, a więc: laptop, komputer stacjonarny lub inne urządzenie mobilne, a także mikrofon i kamerka. Z kolei wybór formy kursu powinien być dostosowany do własnych możliwości i preferencji. W przypadku wątpliwości należy skorzystać z testów poziomujących, które pomogą w określeniu aktualnej znajomości języka.

Skuteczność nauki języka obcego jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest sposób przekazywania wiedzy, dlatego wybór konkretnej szkoły językowej i prowadzącego może stać się kluczowy. Przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć opinii innych kursantów. Jednak najskuteczniejszym rozwiązaniem może okazać się uczestnictwo w bezpłatnej lekcji próbnej oferowanej w wielu szkołach językowych. Zajęcia te pozwalają nie tylko zapoznać się z zasadami nauki zdalnej, ale też – zweryfikować sposób prowadzenia zajęć przez konkretnego lektora.

Trzeba pamiętać jednak, że nawet doświadczony lektor doskonale prowadzący zajęcia nie jest gwarancją sukcesu. Dlaczego? Bardzo istotną rolę odgrywa samodyscyplina i sumienne wykonywanie wyznaczonych zadań. W rzeczywistości to od zaangażowania kursanta zależy efekt końcowy. Wewnętrzna motywacja oraz chęć zdobywania i poszerzania wiedzy połączone z profesjonalnie prowadzonym kursem językowym online to idealny przepis na przyswojenie języka (lub nawet kilku języków) bez wychodzenia z domu. Kinga Zaczyk Szkoła Językowa Virtua Lingua

12 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page