top of page

Matura z języka francuskiego 2025: Jak się przygotować do części rozumienia ze słuchu

Hej maturzyści! 🎓


Uczniowie przygotowujący się do matury z języka francuskiego 2025, ucząc się do części rozumienia ze słuchu, siedzą przy biurkach z książkami i słuchawkami.

Przed Wami matura z języka francuskiego, a to oznacza, że czas zacząć przygotowania!Wiemy, że rozumienie ze słuchu często bywa wyzwaniem, ale spokojnie – mamy dla Was kilka trików, które pomogą Wam się do tego przygotować. ⬇️


Matura z francuskiego - co i jak?


Matura z języka francuskiego podzielona jest na część ustną i pisemną, a obie te części mogą być zdawane na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Część ustna to głównie rozmowa na różne tematy, natomiast pisemna dzieli się na kilka segmentów, w tym rozumienie ze słuchu, na którym dziś się skupimy.


Część rozumienia ze słuchu - na co zwrócić uwagę?


Rozumienie ze słuchu to część, która często sprawia najwięcej problemów. Kluczowe jest, aby oswoić się z różnymi akcentami i szybkością mówienia. Na egzaminie najczęściej pojawiają się tematy związane z codziennym życiem, szkołą, pracą, podróżami oraz kulturą francuską. Warto więc znać słownictwo z tych dziedzin.

Jak wygląda część rozumienia ze słuchu na poziomie podstawowym?

Część rozumienia ze słuchu w egzaminie maturalnym składa się z trzech zadań.

Zadanie 1: Twoim zadaniem jest ocenić, czy podane zdania są zgodne z treścią nagrania, oznaczając je jako "Vrai" (prawda) lub "Faux" (fałsz).

Zadanie 2: Twoim zadaniem jest określić główną myśl lub intencję osoby wypowiadającej się. Masz do wyboru 6 opcji- jedna zawsze jest podana dodatkowo i nie pasuje do żadnej wypowiedzi.

Zadanie 3: Tutaj wybierasz odpowiedzi A, B, C, czyli musisz wskazać odpowiednie zakończenie zdania zgodne z treścią nagrania.

Na część słuchania przeznaczone jest 25 minut. Każde nagranie jest odtwarzane dwukrotnie, więc będziesz miał dużo czasu na dokładne wysłuchanie wypowiedzi.

Jak sobie poradzić? – Czyli maturalne triki. 🎩 🐇


  1. Regularne słuchanie: Codziennie poświęć kilka minut na słuchanie francuskich podcastów, radia czy oglądanie filmików na YouTube. Możesz wpleść naukę w codzienne wakacyjne aktywności. Słuchaj francuskiej muzyki na imprezach, aby oswoić się z językiem w luźnej atmosferze. Natomiast podcasty po francusku to świetna opcja podczas opalania na plaży - relaks i nauka w jednym! A wieczorem, zamiast zwykłego filmu, obejrzyj coś po francusku – to doskonały sposób na poprawę rozumienia ze słuchu.

  2. Praktyka z kluczami odpowiedzi: Zapoznaj się z formatem testu maturalnego, zwłaszcza z typowymi kluczami odpowiedzi. To pomoże Ci zrozumieć, jakie są oczekiwania egzaminatorów i jakie są typowe błędy popełniane przez uczniów.

  3. Rozszerzaj słownictwo: Skup się na słownictwie z działów takich jak: podróże, zakupy, edukacja, zdrowie, technologia czy środowisko. Zapisuj nowe słówka i regularnie do nich wracaj.

  4. Praktyka z kluczami odpowiedzi: Zapoznaj się z formatem testu maturalnego, zwłaszcza z typowymi kluczami odpowiedzi. To pomoże Ci zrozumieć, jakie są oczekiwania egzaminatorów i jakie są typowe błędy popełniane przez uczniów.

  5. Rozwijanie umiejętności skanowania informacji: Często zadania dotyczące słuchania wymagają szybkiego skanowania nagrania w celu znalezienia konkretnej informacji. Praktykuj umiejętność identyfikacji kluczowych słów lub fraz.

  6. Feedback od nauczyciela lub mentora: Jeśli masz możliwość, poproś nauczyciela języka obcego o feedback na temat Twojego postępu i zasugerowanie obszarów do poprawy. To może dostarczyć cennych wskazówek przed egzaminem.


Mam nadzieję, że te porady pomogą Wam lepiej przygotować się do części rozumienia ze słuchu na maturze z języka francuskiego. Pamiętajcie, że warto zainwestować w dodatkowe lekcje z lektorem, zwłaszcza że można je realizować zdalnie np. podczas wakacji, nie tracąc czasu na dojazdy. Dzięki temu, możesz bez problemu ustalać godziny lekcji i nie rezygnować z wakacyjnych planów. 🌴🌞

W następnym wpisie opowiemy Wam o kolejnej części matury z francuskiego! Śledźcie nas, aby nie przegapić kolejnych postów. 😊 ⬇️


À bientôt et bonne chance!

6 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page