top of page

Niezapomniana podróż po Berlinie: jakie atrakcje oferuje niemiecka stolica?

Zaktualizowano: 20 gru 2022


lekcje języka niemieckiego online z lektorem na żywo


Berlin to największe miasto w Unii Europejskiej pod względem liczby mieszkańców. Obejmuje prawie 900 m2 powierzchni i nieustannie przyciąga poszukujących wrażeń turystów. Berlin jest nie tylko skarbnicą wyjątkowych zabytków historycznych, ale też miastem pełnym kontrastów i różnorodności. Oprócz konstrukcji architektonicznych stolica Niemiec oferuje odwiedzającym szeroką gamę wyjątkowych wrażeń kulinarnych. Natomiast goście spragnieni rozrywki mogą wziąć udział w tradycyjnych świętach i festiwalach odzwierciedlających niemiecką kulturę. Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do Berlina?

Od Bramy Brandenburskiej do Dead Chicken Alley, czyli jak połączyć tradycję z awangardą

Odkrywanie tajemnic Berlina najlepiej rozpocząć od krótkiego przedstawienia najsłynniejszych zabytków. Niewątpliwie, jednym z nich jest Brama Brandenburska. Budowla została wzniesiona w XVIII wieku i do dnia dzisiejszego upamiętnia zjednoczenie Niemiec. Szczególny element stanowi umieszczona na szczycie budowli rzeźba przedstawiająca uskrzydloną boginię zwycięstwa Wiktorię, która kieruje kwadrygę w stronę miasta. Brama jest uznawana za symbol wolności i pokoju.

Idąc historycznym tropem, nie sposób pominąć monumentalnej świątyni umiejscowionej nad brzegiem rzeki Sprewy. Katedra Berlińska (Berliner Dom) jest wyrazem potęgi panującej w XIX wieku dynastii Hohenzollernów. Podziw wzbudza przede wszystkim 85-metrowa kopuła, a także bogato zdobione wnętrze. Co więcej, w podziemiach świątyni znajduje się krypta, w której swoje pochówki ma prawie 90 reprezentantów wielkiej dynastii.

Brama Brandenburska i Katedra Berlińska to tylko przykłady tradycyjnych zabytków, które warto zobaczyć w niemieckiej stolicy. Poszukując atrakcji o podobnym klimacie, można odwiedzić między innymi: Wyspę Muzeów, Reichstag czy Aleksanderplatz. Warto jednak zwrócić uwagę również na nieco bardziej modernistyczną odsłonę niemieckiej stolicy. Jednym z najciekawszych awangardowych atrakcji jest Dead Chicken Alley, czyli galeria street artu pod gołym niebem. Miejsce wzbudza szczególne zainteresowanie fanów sztuki alternatywnej, którzy mogą podziwiać różnorodne graffiti, chorągwie, kolorowe światełka oraz budynki porośnięte bluszczem. Alejka nie tylko wyraża ekspresję artystyczną, ale też kładzie akcent na wolność słowa.

Berlin od kuchni – krótki przewodnik dla pasjonatów gastronomii

Pełne poznanie kultury berlińskiej nie byłoby możliwe bez uwzględnienia części kulinarnej. Warto więc bliżej przyjrzeć się tradycyjnym potrawom, które królują w stolicy. Do najbardziej charakterystycznych zup regionalnych należy Kartoffelsuppe. Jak sama nazwa wskazuje, jest to klasyczna kartoflanka sporządzona z warzyw, boczku oraz kiełbasy. Ostatni wymieniony składnik ma szczególne znaczenie dla niemieckiej kuchni. Dlaczego?

Kiełbasy (Wurst) są przyrządzane w niemal każdej regionalnej restauracji. Goście mogą spróbować między innymi: Weisswurst (białej kiełbasy parzonej), Bockwurst (niemieckiej kiełbasy cielęcej), Knackwurst (serdelków) czy też Frankfurter würstchen (frankfurterków). Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się również Currywurst, czyli grillowana wieprzowa kiełbasa z sosem pomidorowym i przyprawą curry podawana najczęściej w bułce. Innym popularnym daniem głównym jest Hackbraten – pieczeń z mięsa mielonego i jajka przyprawiona dużą ilością czosnku.

W niemieckiej stolicy nie brakuje także słodkich przysmaków. Strudel jabłkowy (Apfelstrudel) to tradycyjny deser, który zachwyca zarówno smakiem jak i wyglądem. Podstawowy składnik stanowią oczywiście duże kawałki jabłek. Do ciasta dodawane są rodzynki, cynamon oraz rum. Tak skomponowane danie podawane jest najczęściej na gorąco w towarzystwie lodów waniliowych i bitej śmietany.

Dla każdego coś atrakcyjnego! Dlaczego Berlin nie jest nudny?

Stolica Niemiec oferuje odwiedzającym nie tylko wspaniałą architekturę i bogatą ofertę kulinarną, ale też szereg wydarzeń kulturalnych oraz międzynarodowych eventów i festiwali. Co roku turystów z całego świata przyciąga Oktoberfest, czyli trzytygodniowe święto piwa. Podczas eventu spróbować można tradycyjnych piw rzemieślniczych, bawarskich specjałów, a także posłuchać koncertów miejscowych artystów.

Miłośnicy kultury, sztuki i mody również mogą odnaleźć wiele interesujących wydarzeń. W Berlinie organizowany jest między innymi: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Filmowej, Fashion Week Berlin, Berlin Art Week oraz Berlin Biennale (Festiwal Sztuki Współczesnej). Oprócz tego, kalendarz kulturalny wypełniają koncerty światowych gwiazd, imprezy sportowe i festiwale muzyczne.


Kinga Zaczyk


Virtua Lingua

Akademia Językowa Online7 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page