top of page

Szybko, systematycznie, skutecznie: intensywne kursy językowe – dlaczego warto?

Zaktualizowano: 27 gru 2022


Intensywny kurs angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego przez Skype

Natłok codziennych zadań, napięty grafik, mnóstwo obowiązków w pracy sprawiają, że czas na naukę języków obcych jest mocno ograniczony. Na szczęście, z pomocą przychodzą intensywne kursy językowe. Program zajęć zawiera wszystkie elementy niezbędne do osiągnięcia maksymalnej efektywności w krótkim okresie. Czym charakteryzują się intensywne kursy językowe?


Intensywne kursy językowe od A do Z: kilka słów na temat organizacji


Intensywne kursy są dedykowane przede wszystkim osobom, które pragną podnieść swój poziom językowy w stosunkowo krótkim czasie. Planowany wyjazd za granicę, zmiana pracy czy wakacje w obcym kraju to jedynie przykłady sytuacji, w których intensywna nauka może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Główną ideą intensywnych kursów jest codzienna,systematyczna praca umożliwiająca utrwalenie zdobytej wiedzy. Oczywiście, jest to pewnego rodzaju wyzwanie dla samego kursanta. Jednak efekty zazwyczaj wynagradzają podjęty trud.


Najważniejszym celem intensywnych kursów jest przyswojenie maksymalnej ilości wiedzy w ciągu kilku tygodni. Z tego względu, zajęcia odbywają się zazwyczaj do 7 razy w tygodniu i trwają nieco dłużej niż standardowe lekcje. Lekcje z lektorem mogą odbywać się w formie tradycyjnej lub też zdalnie. Wartą podkreślenia zaletą kursów online jest możliwość uczestnictwa w nich z niemal każdego miejsca, a co za tym idzie – dodatkowa oszczędność czasu.

Bardzo istotne jest wykorzystanie w kursie odpowiednich środków: aby uskutecznić przekazywanie wiedzy, lektorzy korzystają z kilku metod nauczania. Kursy pozwalają nie tylko poznać i utrwalić struktury gramatyczne, ale też – poćwiczyć praktycznie stosowanie języka w konwersacjach z prowadzącym. Szczególnie satysfakcjonujące mogą okazać się w tym przypadku zajęcia indywidualne.


Intensywny kurs językowy z perspektywy kursanta – jak utrzymać motywację?


Intensywne kursy opierają się na wieloaspektowym rozwoju. Co to oznacza? Mają na celu podniesienie kompetencji w zakresie słuchania, czytania, mówienia oraz tworzenia wypowiedzi pisemnych. Dlatego też efektywność i skuteczność kursu zależy w dużej mierze od motywacji samego kursanta.

Osoba przystępująca do kursu powinna charakteryzować się wytrwałością i systematycznością. Duży nakład materiału może okazać się przytłaczający, zwłaszcza na początku. Ważne więc, aby uporządkować sobie naukę, stworzyć plan działania i konsekwentnie go realizować. Pomocne techniki to między innymi: rozłożenie materiału na części, sporządzanie notatek, systematyczne wykonywanie ćwiczeń oraz zadawanie pytań w przypadku niejasnych kwestii.


Przy tak dużej intensywności nie wolno zapomnieć o chwilach odpoczynku. Nawet kilkuminutowy relaks, spacer lub drzemka pozwolą na zregenerowanie i odzyskanie zasobów energetycznych. Trzeba pamiętać także o odpowiedniej ilości snu. Zaniedbanie tych kwestii może sprawić, że mózg będzie gorzej przyswajał wiedzę, a więc kurs okaże się nieefektywny. Warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną ważną kwestię. Proces nauki języka wiążę się z popełnianiem błędów. Kursant nie powinien traktować ich jako porażek, ponieważ może to doprowadzić do utraty motywacji. Należy więc dostrzegać błędy, systematycznie je poprawiać i wyciągać wnioski, które pozwolą uniknąć ich w przyszłości.


Zalety intensywnych kursów językowych – krótkie podsumowanie


Jedną z najistotniejszych korzyści płynących z uczestnictwa w intensywnych kursach jest ich wysoka efektywność. Duża częstotliwość oraz długi czas trwania zajęć sprawiają, że kontakt z nowym językiem jest niemal nieprzerwany. Dzięki temu wszystkie kwestie opracowywane są na bieżąco i utrwalane, co prowadzi do skuteczniejszego przyswajania wiedzy.

Oprócz tego, intensywne kursy umożliwiają bardzo szybkie zdobycie różnorodnych umiejętności językowych. Wieloaspektowy rozwój jest korzystny, ponieważ umożliwia łączenie elementów z różnych dziedzin w spójną całość. Aby to osiągnąć, prowadzący wykorzystują nowoczesne techniki skutecznej nauki, np. metodę direct, konwersacje z lektorem czy wybrane ćwiczenia z klasycznych kursów.

Do zalet intensywnych kursów językowych zaliczyć należy również indywidualne podejście do kursanta i jego potrzeb. Poziom zaawansowania oraz grafik spotkań dostosowywany jest do preferencji ucznia, dzięki czemu może on połączyć naukę języka z innymi obowiązkami. Profesjonalizm i doświadczenie lektorów sprawiają, że kursant może skorzystać z ich pomocy na każdym etapie trwania kursu. Ma więc pewność, że nie pozostanie sam w walce z napotkanymi trudnościami. Kinga Zaczyk


Virtua Lingua

Akademia Językowa Online

5 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page