top of page

Trick or Treat! Halloween: noc duchów czy tradycyjne święto? Krótko o historii...

Zaktualizowano: 20 gru 2022


angielski on-line z lektorem na żywo

Halloween jest wydarzeniem szczególnym pod wieloma względami. Dla niektórych to okazja kojarząca się z zabawą, kolorowymi kostiumami oraz dyniowymi ozdobami. Inni natomiast postrzegają ostatnią noc października jako budzące grozę święto duchów i szatana. Kontrowersje i mity dotyczące Halloween są niemal tak powszechne jak sama uroczystość. Warto więc przyjrzeć się bliżej kilku historycznym faktom i rozwikłać wątpliwości. Jak powstało święto duchów?

All Hallows' Eve – celtycka legenda o końcu lata

Mimo że Halloween najhuczniej obchodzone jest w USA, jego początki wiążą się ze zupełnie inną częścią globu, a konkretnie…północną Europą. Aby odkryć genezę Halloween, trzeba cofnąć się w czasie i skierować uwagę na celtyckie święto Samhain oznaczające koniec lata.Uroczystość była okazją do celebracji udanych zbiorów, a także…zapowiadała nadchodzącą trudną zimę.

Największe znaczenie jednak miał nie sam charakter święta, ale towarzyszące mu wierzenia. Druidzi, czyli celtyccy kapłani, uważali ostatnią październikową noc za czas, w którym zaciera się granica pomiędzy światem żywych i umarłych. Zgodnie z legendą, bóg Samhain sprowadzał wówczas na ziemię dusze zmarłych, aby mogły odkupić swoje winy. Możliwość konfrontacji z duchami (zwłaszcza złymi) budziła lęk wśród miejscowej ludności. By przyciągnąć dobre dusze a odegnać złe, palono ogniska, zakładano różnorodne stroje i maski. Rytuał był również wyrazem czci dla przeciwnika Samhaina – boga słońca Luga.

Można zastanawiać się: jak tradycja celtycka przeniknęła do Stanów Zjednoczonych? Otóż, została sprowadzona w XIX w. przez irlandzkich imigrantów, którzy osiedlili się na terenach USA. Z kolei pierwsza parada z okazji Halloween przypada na rok 1920. W drugiej połowie XX wieku uroczystość zyskała popularność także w Europie Zachodniej. Wątek historyczny warto dopełnić wyjaśnieniem samej nazwy święta. All Hallows' Eve oznacza Wigilię Wszystkich Świętych.

Scary farm, Apple bobbing i nie tylko…zwyczaje halloweenowe w pigułce

Niewątpliwie, jedną z najbardziej znanych tradycji halloweenowych stała się zabawa o wdzięcznej nazwie: Cukierek albo psikus. Zasada jest bardzo prosta: należy przebrać się w kolorowy (upiorny) kostium i wyruszyć w podróż po okolicy, zadając pytanie: Trick or Treat? Jeśli adresat pytania nie zaspokoi potrzeb przybywającego ducha, musi liczyć się z konsekwencjami, a więc – małym psikusem. Choć zabawa cieszy się zainteresowaniem głównie wśród dzieci, skorzystać może z niej każdy miłośnik słodyczy oraz…wybryków.

Halloween słynie również z innych ciekawych atrakcji. Zalicza się do nich między innymi Apple bobbing. Aby zwyciężyć i tym samym zapewnić sobie szczęście w życiu, należy bez użycia rąk wyłowić jabłko zanurzone w miednicy z wodą. Oczywiście, nie wolno uszkodzić owocu. W teorii gra może wydawać się nieskomplikowana. Jednak poprawne wykonanie zadania wymaga nie tylko niezwykłej sprawności, ale też sprytu i pomysłowości. Poziom trudności warto więc ocenić dopiero po samodzielnym podjęciu wyzwania. Niepozorne jabłko może okazać się ciężkim owocem do zgryzienia…

Zazwyczaj święta wiążą się z wędrówkami oraz odwiedzaniem ważnych miejsc. Podobnie jest w przypadku Halloween. Celem pochodów dzieci i młodzieży są tak zwane straszne farmy (scary farm), czyli przestrzenie pełne grozy. Scenerię i wystrój farm można porównać do planów klasycznych horrorów, takich jak Drakula czy Nosferatu.

Jack-o'-lantern – ukryta symbolika świecącej dyni

Wydrążona, podświetlona dynia z wyszczerbionymi zębami to ikona halloweenowej nocy. Skąd wywodzi się Jack-o'-lantern? Poszukując odpowiedzi na to pytanie, znowu należy sięgnąć do historii Irlandii. Wydrążona dynia ze światłem we wnętrzu była uważana za błędne ogniki symbolizujące dusze tragicznie zmarłych. Zgodnie z legendą, dusze uwalniano w czasie tajemniczych obrzędów.

Obecnie dynie są przede wszystkim elementem dekoracyjnym umieszczanym w oknach i drzwiach domostw. Dynia może stać się imitacją ludzkiej czaszki, postaci z horroru, szkieletu lub nawet groźnego zwierzęcia. Jedynym ograniczeniem dotyczących kształtów, form oraz kompozycji jest wyobraźnia twórców…

Kinga Zaczyk


Virtua Lingua

Akademia Językowa Online10 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page