top of page

Trick or Treat! Halloween: noc duchów czy tradycyjne święto? Krótko o historii...

Zaktualizowano: 20 gru 2022


angielski on-line z lektorem na żywo

Halloween jest wydarzeniem szczególnym pod wieloma względami. Dla niektórych to okazja kojarząca się z zabawą, kolorowymi kostiumami oraz dyniowymi ozdobami. Inni natomiast postrzegają ostatnią noc października jako budzące grozę święto duchów i szatana. Kontrowersje i mity dotyczące Halloween są niemal tak powszechne jak sama uroczystość. Warto więc przyjrzeć się bliżej kilku historycznym faktom i rozwikłać wątpliwości. Jak powstało święto duchów?

All Hallows' Eve – celtycka legenda o końcu lata

Mimo że Halloween najhuczniej obchodzone jest w USA, jego początki wiążą się ze zupełnie inną częścią globu, a konkretnie…północną Europą. Aby odkryć genezę Halloween, trzeba cofnąć się w czasie i skierować uwagę na celtyckie święto Samhain oznaczające koniec lata.Uroczystość była okazją do celebracji udanych zbiorów, a także…zapowiadała nadchodzącą trudną zimę.

Największe znaczenie jednak miał nie sam charakter święta, ale towarzyszące mu wierzenia. Druidzi, czyli celtyccy kapłani, uważali ostatnią październikową noc za czas, w którym zaciera się granica pomiędzy światem żywych i umarłych. Zgodnie z legendą, bóg Samhain sprowadzał wówczas na ziemię dusze zmarłych, aby mogły odkupić swoje winy. Możliwość konfrontacji z duchami (zwłaszcza złymi) budziła lęk wśród miejscowej ludności. By przyciągnąć dobre dusze a odegnać złe, palono ogniska, zakładano różnorodne stroje i maski. Rytuał był również wyrazem czci dla przeciwnika Samhaina – boga słońca Luga.

Można zastanawiać się: jak tradycja celtycka przeniknęła do Stanów Zjednoczonych? Otóż, została sprowadzona w XIX w. przez irlandzkich imigrantów, którzy osiedlili się na terenach USA. Z kolei pierwsza parada z okazji Halloween przypada na rok 1920. W drugiej połowie XX wieku uroczystość zyskała popularność także w Europie Zachodniej. Wątek historyczny warto dopełnić wyjaśnieniem samej nazwy święta. All Hallows' Eve oznacza Wigilię Wszystkich Świętych.

Scary farm, Apple bobbing i nie tylko…zwyczaje halloweenowe w pigułce

Niewątpliwie, jedną z najbardziej znanych tradycji halloweenowych stała się zabawa o wdzięcznej nazwie: Cukierek albo psikus. Zasada jest bardzo prosta: należy przebrać się w kolorowy (upiorny) kostium i wyruszyć w podróż po okolicy, zadając pytanie: Trick or Treat? Jeśli adresat pytania nie zaspokoi potrzeb przybywającego ducha, musi liczyć się z konsekwencjami, a więc – małym psikusem. Choć zabawa cieszy się zainteresowaniem głównie wśród dzieci, skorzystać może z niej każdy miłośnik słodyczy oraz…wybryków.

Halloween słynie również z innych ciekawych atrakcji. Zalicza się do nich między innymi Apple bobbing. Aby zwyciężyć i tym samym zapewnić sobie szczęście w życiu, należy bez użycia rąk wyłowić jabłko zanurzone w miednicy z wodą. Oczywiście, nie wolno uszkodzić owocu. W teorii gra może wydawać się nieskomplikowana. Jednak poprawne wykonanie zadania wymaga nie tylko niezwykłej sprawności, ale też sprytu i pomysłowości. Poziom trudności warto więc ocenić dopiero po samodzielnym podjęciu wyzwania. Niepozorne jabłko może okazać się ciężkim owocem do zgryzienia…

Zazwyczaj święta wiążą się z wędrówkami oraz odwiedzaniem ważnych miejsc. Podobnie jest w przypadku Halloween. Celem pochodów dzieci i młodzieży są tak zwane straszne farmy (scary farm), czyli przestrzenie pełne grozy. Scenerię i wystrój farm można porównać do planów klasycznych horrorów, takich jak Drakula czy Nosferatu.

Jack-o'-lantern – ukryta symbolika świecącej dyni

Wydrążona, podświetlona dynia z wyszczerbionymi zębami to ikona halloweenowej nocy. Skąd wywodzi się Jack-o'-lantern? Poszukując odpowiedzi na to pytanie, znowu należy sięgnąć do historii Irlandii. Wydrążona dynia ze światłem we wnętrzu była uważana za błędne ogniki symbolizujące dusze tragicznie zmarłych. Zgodnie z legendą, dusze uwalniano w czasie tajemniczych obrzędów.

Obecnie dynie są przede wszystkim elementem dekoracyjnym umieszczanym w oknach i drzwiach domostw. Dynia może stać się imitacją ludzkiej czaszki, postaci z horroru, szkieletu lub nawet groźnego zwierzęcia. Jedynym ograniczeniem dotyczących kształtów, form oraz kompozycji jest wyobraźnia twórców…

Kinga Zaczyk


Virtua Lingua

Akademia Językowa Online7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page