top of page

Języki (nie)obce, czyli jak przełamać barierę komunikacyjną…

Znajomość języków obcych jest ważna nie tylko w kontekście kontaktów interpersonalnych i budowania relacji społecznych. Ma również znaczenie w wielu innych dziedzinach, takich jak rozwój zawodowy czy osobisty. Czasem jednak nauka języków może kojarzyć się z trudem, wysiłkiem i żmudnym zdobywaniem wiedzy. Z pewnością takie wyobrażenie nie zachęca do podjęcia wyzwania. Warto więc zmienić perspektywę na nieco bardziej optymistyczną. W jaki sposób?

Nowoczesne metody nauczania oraz niekonwencjonalne techniki zdobywania wiedzy sprawiają, że nauka języków obcych nie musi być kolejnym nudnym obowiązkiem. Wręcz przeciwnie, może stać się interesującym wyzwaniem, a nawet formą rozrywki, która pozwoli na umiejętne wypełnienie wolnego czasu. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu kursu językowego warto przyjrzeć się kilku wskazówkom. Co należy zrobić, aby skutecznie, a jednocześnie interesująco, uczyć się języków?

Trudne początki – jak nie poddać się na starcie?

Na początku przygody z przyswajaniem nowego języka trzeba wziąć pod uwagę fakt, że zdobywanie nowych umiejętności jest procesem, a nie jednorazową aktywnością. Niemal żaden sportowiec, nawet najbardziej utalentowany, nie jest w stanie zdobyć mistrzostwa świata w swojej dyscyplinie po jednym treningu. Podobnie jest z nauką języków obcych. Popełnianie błędów, zapominanie słówek, niewłaściwe rozumienie treści tekstu to naturalne etapy procesu nauczania, a więc nie powinny wzbudzać nadmiernej frustracji. Język należy poznawać stopniowo. Dlatego też pierwszym etapem powinno być sporządzenie odpowiedniego planu, dostosowanego do indywidualnych możliwości. W planie warto uwzględnić takie aspekty, jak: forma nauczania, priorytetowe cele, ilość czasu, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na naukę.

Samo sporządzenie planu może okazać się niewystarczające. Wracając do metafory sportu: tak jak każdy zawodnik potrzebuje trenera, tak też osoba ucząca się języków potrzebuje przewodnika. Jak go znaleźć? Wybór nauczyciela jest uzależniony przede wszystkim od indywidualnych preferencji, ale nie tylko. Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić kwalifikacje i doświadczenie lektora. Warto również posłużyć się opinią innych kursantów korzystających z jego pomocy. Kompetentnego nauczyciela charakteryzuje nie tylko wiedza i doświadczenie, ale też pasja do języków i chęć zarażenia pozytywną energią swoich uczniów. Wraz z przewodnikiem i odpowiednio dobranym planem można przystąpić do najważniejszej części – rozpoczęcia nauki.

Podstawowe wyzwanie: nie stracić zapału. Kilka słów o motywacji…

Nawet najlepszy nauczyciel i doskonale sporządzony plan nie zagwarantują sukcesu w nauce języków obcych. Dlaczego? Skuteczność nauki zależy w dużym stopniu od chęci i zaangażowania ucznia. Utrzymanie wysokiego poziomu motywacji przez długi okres czasu nie jest jednak prostym zadaniem. Ludzkie zasoby poznawcze są ograniczone, a więc intensywny wysiłek związany z nauką prowadzi do stopniowego wyczerpywania pokładów energetycznych. Zmęczenie i przytłoczenie nadmiarem nowych informacji może prowadzić do utraty zapału. Na szczęście, istnieje kilka prostych trików wspomagających mózg, pozwalających utrzymać motywację.

Ucz się z pasją! Ta rada może wydawać się banalna – pozornie nie ma w niej nic odkrywczego. Jednak w tym zdaniu zawarty został niezwykle ważny czynnik decydujący o skuteczności nauki: motywacja wewnętrzna. Motywacja pochodząca z wnętrza człowieka sprawia, że podejmowana aktywność staje się istotna dla samego wykonawcy czynności. Co to oznacza w kontekście nauki języków obcych? Uczeń, który skupia się wyłącznie na z góry narzuconych zadaniach, sztywnych regułach gramatycznych oraz wkuwaniu nowych słówek szybko może stracić chęć do dalszego poszerzania wiedzy. Natomiast osoba zmotywowana wewnętrznie stara się nie tylko zrozumieć podstawowe zasady, ale także zgłębiać analizowane tematy. Skupienie na treści – a nie na powierzchownej strukturze – umożliwia zachowanie koncentracji i energii przez dłuższy okres czasu. Dzięki temu zasoby poznawcze nie ulegają zbyt szybkiemu wyczerpaniu, a mózg jest w stanie przyswoić więcej informacji.

Odpoczywaj!Bądź dla siebie wyrozumiały. Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest odpoczynek. Nie można zapominać o tym podczas nauki języków obcych. Wielogodzinne studiowanie skomplikowanych zasad gramatycznych nie przyniesie pozytywnego efektu. Wręcz przeciwnie, prawdopodobnie wywoła złość skierowaną na samego siebie: Dlaczego nie mogę nic zapamiętać? Jestem beznadziejny! Takie myślenie z pewnością nie zmotywuje do dalszej aktywności. Należy więc pamiętać o odpoczynku i wykonywaniu przerw w nauce. Bardzo istotną rolę pełni sen, w czasie którego wiele informacji trafia do pamięci długotrwałej, co pozwala na utrwalenie wiedzy. Równie ważną kwestią jest wyrozumiałość dla samego siebie. Nikt nie jest doskonały, dlatego błędy i słabsze okresy mogą się przytrafić każdemu. W momentach kryzysu trzeba wykazać się cierpliwością i spojrzeć na siebie z życzliwością. Obwinianie się lub wskazywanie na brak umiejętności może jedynie pogłębić kryzys, nie pozwoli natomiast na jego przezwyciężenie.

Języki obce wokół nas – nieoczywiste sposoby nauki

Nauka języków obcych to nie tylko studiowanie kilkusetstronicowych podręczników, wykonywanie ćwiczeń gramatycznych czy słuchanie specjalnie przygotowanych nagrań edukacyjnych. Uczenie się języków może być również formą rozrywki. Niekonwencjonalna nauka języka jest niezwykle prosta i przyjemna. Wystarczy sięgnąć po bestsellerową książkę, obejrzeć ulubiony film czy serial, ale…w języku obcym. Metoda ta stanowi doskonałe uzupełnienie dla tradycyjnych kursów, a ponadto pozwala zaznajomić się z nieco bardziej naturalnym użyciem języka. Równie skutecznym sposobem jest podejmowanie konwersacji z obcokrajowcami. W tym przypadku oprócz korzyści związanych z rozwojem umiejętności językowych dochodzi możliwość zawarcia nowych znajomości, a nawet trwałych relacji. Kinga Zaczyk

18 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page