top of page

Jak pokonać główne trudności w nauce języka francuskiego: Praktyczny przewodnik - skuteczne lekcje francuskiego online

Zaktualizowano: 5 majNauka języka francuskiego często stawia przed nami wyzwania, jednakże wartość tego pięknego, niezwykle eleganckiego języka jest niepodważalna. Dla wielu z nas stanowi on nie lada trudność, ale istnieją sposoby, aby uczynić tę podróż edukacyjną niezwykle przyjemną i dostrzec natychmiastowe efekty!

Co więc dokładnie sprawia nam trudność jako francuskim entuzjastom? Z czym borykamy się na co dzień? Oto kilka najczęstszych wyzwań oraz sposoby ich pokonania:


WYMOWA


Marzymy o płynnym, jakże zmysłowym języku francuskim, w którym nawet najprostsze słowo brzmi jak nutka romantyzmu, a wybitna dykcja wypełnia serce jak niezapomniana melodia Édith Piaf. Język francuski jest pełen dźwięków, które dla osób rozpoczynających naukę są zupełnie obce. Na przykład "ou", "eu", "u" czy "r" mogą stanowić prawdziwe wyzwanie. Dodatkowo, spółgłoski i samogłoski nosowe w tym języku dodają kolejny poziom trudności. Co więcej, w języku francuskim niektóre dźwięki mogą zmieniać się w zależności od kontekstu lub otaczających dźwięków, co dodatkowo komplikuje proces nauki. Brak jednoznacznego zapisu fonetycznego sprawia, że musimy zrozumieć różnicę między pisemnym a mówionym językiem.Aby polepszyć naszą wymowę, potrzebujemy wytrwałości i systematyczności. Sukces nie przychodzi natychmiastowo, dlatego warto regularnie ćwiczyć. Słuchanie podcastów, wiadomości lub ulubionych piosenek może być pomocne, gdyż pozwala nam usłyszeć dźwięki w różnych kontekstach. Świetnym sposobem jest wykorzystanie tekstów utworów muzycznych do nauki, powtarzanie trudnych dźwięków lub nagrywanie siebie podczas wymawiania skomplikowanych słów do późniejszej analizy. Ważne jest, aby ćwiczenia były interesujące i motywowały nas do praktyki.


SŁOWNICTWO


Nabywanie nowego słownictwa to jedno z kluczowych wyzwań podczas nauki języka francuskiego. Pamiętanie nowych słów i wyrażeń, zwłaszcza na początku nauki, może być trudne. Dodatkowo, faux amis, czyli "fałszywi przyjaciele", stanowią dodatkową pułapkę. To słowa, które wydają się podobne do naszego języka ojczystego, angielskiego czy innego języka, ale mają zupełnie odmienne znaczenie, co może prowadzić do nieporozumień w konwersacji lub zrozumieniu tekstu.W języku francuskim słowa często mają kilka znaczeń, co wymaga zrozumienia kontekstu, w jakim mogą być używane. Zdarza się również, że zapamiętane słowo nagle znika z pamięci, co jest naturalne, zwłaszcza gdy język nie jest regularnie używany. Dlatego ważne jest zachowanie aktywnego słownictwa poprzez regularne stosowanie języka.Regularna rozmowa, z samym sobą, czy z lektorem jest kluczowym sposobem na udoskonalenie mowy. Samodzielne wyrażanie myśli umożliwia nam zidentyfikowanie trudnych słów i skupienie się na ich poprawnym użyciu. Natomiast konwersacje z lektorem nie tylko umożliwiają praktykę leksyki, ale także dostarczają natychmiastowej informacji zwrotnej oraz wskazówek, które wspierają nas w efektywnym opanowywaniu nowych wyrazów i wyrażeń. RODZAJNIKI Opanowanie rodzajników w języku francuskim może stanowić wyzwanie z powodu ich różnorodności i nieregularności, co wymaga dodatkowej uwagi. Jednak istnieją skuteczne strategie, które pomogą nam pokonać tę trudność. Warto poświęcić czas na zapamiętywanie rodzajników w różnych kontekstach.

We francuskim, podobnie jak w języku polskim, istnieje rodzaj męski i żeński rzeczowników, ale często bywa to mylące! Nie zawsze rzeczownik, który w języku polskim jest danego rodzaju, będzie miał ten sam rodzaj w języku francuskim! Tym bardziej, iż w języku polskim istnieje rodzaj nijaki, który nie występuje we francuskim. Jak więc zapamiętać, który rodzajnik pasuje do danego rzeczownika? Skorzystajmy z metody skojarzeń!

Wyobraź sobie, że przenosisz się do magicznego ogrodu pełnego kwiatów. Spacerujesz po ścieżkach, podziwiając piękne różnobarwne kwiaty. Nagle zauważasz, że jedna z roślin wygląda wyjątkowo elegancko i subtelnie. To róża - symbol kobiecości i delikatności.

Teraz, gdy chcesz zapamiętać, że słowo "róża" (rose) jest rodzaju żeńskiego- „une rose”- możesz sobie przypomnieć ten obrazek: magiczny ogród pełen kwiatów, a wśród nich piękna róża. Jej delikatność i kobiecy charakter pomogą Ci skojarzyć to słowo z rodzajem żeńskim.

Alternatywnie, możemy skorzystać z techniki tworzenia fiszek lub aplikacji oferujących interaktywne ćwiczenia. Pozwoli nam to systematycznie poszerzać naszą wiedzę oraz lepiej zapamiętywać nowe słowa i wyrażenia, których częścią są rodzajniki.OKRUTNY SUBJONCTIF, czyli odkrywanie uroku GRAMATYKI Gdy zaczynamy zgłębiać tajniki gramatyki francuskiej, jej złożoność może nas na początku przerazić. Odkrywanie jej różnorodności pozwala nam zagłębić się w aspekty tego wspaniałego języka. Z czasem każdy postęp w zrozumieniu zasad gramatycznych przynosi nam nie tylko satysfakcję, ale także zbliża nas do swobodnego posługiwania się francuskim.Nie musimy bać się Subjonctif! Zamiast czuć lęk, możemy podchodzić do Subjonctif jako do ciekawego wyzwania, które pozwoli nam opanować francuski na takim poziomie, że nie jeden francuz się powstydzi! Ten wyjątkowy tryb wymaga częstej praktyki i eksperymentowania, aby lepiej zrozumieć jego zastosowanie w różnych sytuacjach. Pomocna może okazać się analiza przykładów z artykułów bądź filmów, aby zobaczyć w jakich rzeczywistych sytuacjach jest on używany. Nie zniechęcajmy się ćwiczeniami gramatycznymi! Stwórzcie własną piosenkę, grę, znaki informacyjne czy scenkę teatralną, w której użyjecie trybu Subjonctif czy jakiegokolwiek innego czasu. Bawcie się, twórzcie i czerpcie przyjemność z nauki.

ROZMOWA Mówienie w języku francuskim wymaga od nas odwagi. Często na początku naszej przygody brakuje nam pewności siebie w prowadzeniu konwersacji. Chcielibyśmy swobodnie rozmawiać, ale trudno nam przełamać pierwsze lody i zacząć mówić.

Pamiętajmy jednak, że każdy kiedyś zaczynał, a każdy popełnia błędy. Nawet rozmawiając w naszym ojczystym języku, często popełniamy gramatyczne błędy lub niepoprawnie wymawiamy pewne wyrazy. To zupełnie normalne, nie ma ludzi nieomylnych.

Warto również pamiętać, że Francja jest krajem zróżnicowanym kulturowo, a duża część ludności posługuje się innym językiem jako językiem ojczystym, więc każdy jest przyzwyczajony do tego, że popełniamy mniejsze czy większe błędy. We Francji nikt nie będzie Was oceniał za to negatywnie, wręcz przeciwnie, Francuzi zwykle są wdzięczni, że próbujemy rozmawiać w ich języku!

Jeśli napotkacie barierę językową lub nie potraficie się odważyć na pierwszy krok, nie martwcie się, istnieje wiele sposobów, aby pokonać te trudności.Korzystanie z aplikacji do nauki języków, które oferują opcję rozmów z native speakerami, może być bardzo pomocne. Nie zapominajcie także o środowisku online, gdzie można znaleźć grupy wspierające i osoby chętne do praktykowania razem, można tam poznać wiele osób o podobnych zainteresowaniach. A może odważymy się pojechać do Francji, wybrać się do „une boulangerie” i kupić „une baguette”? Jeśli zaczynamy naukę francuskiego i mamy okazję przebywać we Francji polecam zacząć właśnie od piekarni! 😊 Ważne jest po prostu podjęcie pierwszego kroku i kontynuowanie nauki z determinacją i otwartością na błędy, ponieważ to one są częścią tego procesu. Zapraszam również do skorzystania z kursu online w VIRTUA LINGUA, gdzie otrzymacie wsparcie i pomoc od doświadczonych lektorów. Znajdźcie mentora, który elastycznie dopasuje proces nauki do Waszych preferencji i dostępności, gwarantując Wam przyjemną i owocną współpracę. À bientôt! Karolina Głuszek

Lektorka Języka Francuskiego Szkoła Językowa Virtua Lingua

10 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page