Wiele szkół językowych nauczających metodą Callan'a (inaczej zwana metodą "direct" czy metodą bezpośrednią) reklamuje się sloganem: "Nauczymy Cię mówić w obcym języku 4 razy szybciej niż przy tradycyjnej metodzie". Czy jest to tylko chwytliwa fraza mająca na celu przyciągnąć klientów, czy też jest to możliwe i faktycznie ta metoda jest aż tak skuteczna? Jakie są wady i zalety tej metody nauczania języków obcych skądinąd wymyśloną na potrzeby wojskowe?
Zacznijmy od wyjaśnienia na czym tak naprawdę opiera się metoda "bezpośrednia" (Callan'a). W dużym uproszczeniu polega ona na sterowanej konwersacji nauczyciela z uczniami. Lektor wprowadza kilka nowych słów w języku obcym wraz z jego tłumaczeniami po czym zadaje serię pytań zawierającą wprowadzane słowa i od razu koryguje błędy słuchaczy. Ważnym elementem konwersacji jest jej tempo, które powinno oscylować na poziomie 240 słów na minutę co sprawia, że uczeń zmuszony jest odpowiadać na zadawane pytania bez dłuższego namysłu po usłyszeniu pytania, dokładnie tak jakby odpowiadał w ojczystym języku.
Metoda ta opiera się na wielokrotnych powtórkach wprowadzanych słów, definicji gramatycznych oraz zawierających je pytań do momentu, w którym uczeń opanuje je do perfekcji. Dzięki temu systemowi nauczania podczas lekcji nawet słuchacze początkujący używają jedynie języka obcego a nie ojczystego, który to pojawia się jedynie przy tłumaczeniu nowych słów. Metoda Callan'a, mimo iż stworzona została do nauczania języka angielskiego do poziomu FCE, wykorzystywana jest do nauczania również innych języków obcych, także na poziomach językowy wyższych niż B2.
Przeciwnicy Metody Direct zarzucają jej monotonię oraz archaiczne słownictwo, które bardzo rzadko przydatne jest w życiu codziennym. Wielu językoznawców uważa również, że tempo konwersacji językowej na poziomie 240 słów na minutę, które stosowane przy tej metodzie, jest dużo za szybkie. Może to skutkować szybkim zniechęceniem się słuchacza do tego rodzaju nauczania języków obcych.
Kolejnym zarzutem przeciwników systemu jest jego odtwórczość oraz fakt, iż nie zachęca uczniów do kreatywnego myślenia oraz swobodnych i długich wypowiedzi.
Mimo iż Metoda Direct nie będzie dobrym wyborem dla wielu uczniów, to wielu słuchaczom, szczególnie tym początkującym, pomoże przełamać barierę językową. Nie zalecamy zatem nauki tym systemem osobom na poziomie językowym powyżej B1 ze względu na znikomy zasób ćwiczeń z pisania i czytania.
Z kolei osoby, które wielokrotnie rozpoczynały naukę języka ze słabym skutkiem, za sprawą nauki języka Metodą Callan'a powinny dokonać widocznego postępu w dość krótkim czasie.
Dodatkowe informacje o Metodzie Direct nauczanej w naszej szkole językowej znajdziecie Państwo tutaj:
https://www.virtualingua.pl/kursy-jezykowe-online
Metoda Callana - wady i zalety.
Zaktualizowano: 29 gru 2021
Comments